FINANSOWA WOLNOŚĆ
Jak Stworzyć Super Dochodowy Biznes Online
+ BONUS W PREZENCIE!
Książka Finansowa Wolność


Otrzymuj najnowsze informacje "Jak rozwijać biznes online" prosto na emaila


5 powodów dlaczego warto prowadzić własną działalność gospodarczą

Wiele osób pracujących na etacie lub szukających sposobu na życie rozważa możliwość bądź chciała by rozpocząć własną działalności gospodarczą. Pomimo często bardzo dobrych pomysłów na biznes nie mając doświadczenia w branży lub w ogóle w prowadzeniu własnej firmy uważają, że mogą sobie z prowadzeniem biznesu nie poradzić z różnych względów. Natomiast co raz więcej osób wszystko jedno decyduje się na otwarcie własnej działalności gospodarczej.

Rocznie około 200 tyś. osób otwiera działalność gospodarczą próbując swoich sił na polu niezależności oraz znacznie większych perspektyw rozwoju.

Postanowiliśmy sprawdzić czym tak naprawdę kierują się osoby chcące rozpocząć przygodę z własną działalnością gospodarczą jak również życie na własnych warunkach i dlaczego warto.

Własna działalność to możliwość samorealizacji

Własny biznes daje pełną i nieograniczoną możliwość Twojego rozwoju oraz samorealizacji. Budujesz firmę dokładnie taką jaką chcesz, posiadającą takie produkty czy usługi, które spełniając oczekiwania klientów. Jednocześnie tematyka branży może, a raczej powinna być Twoją pasją. Zwiększa to znacznie osiągnięcie sukcesu w tym czym będziesz się zajmował.

Prowadzenie działalności gospodarczej daje pełna możliwość realizacji planów dokładnie w takim kierunku jak uważasz za najbardziej słuszny z Twoją wizją, a więc i stanowi to doskonały powodów, dlaczego warto prowadzić własną działalność gospodarczą.

To doskonała możliwość by Twoje pasje stały się również formą zajęcia, z którego będziesz w stanie zarobić znacznie większe pieniądze w porównaniu z pracą na etacie, jednocześnie robiąc to co lubisz najbardziej.

Wszystko zależy tylko i wyłącznie od Ciebie i Twojej dyscypliny oraz zaangażowania jakie poświęcisz

Możesz w pełni działać według własnej koncepcji. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od Ciebie i Twojej dyscypliny oraz zaangażowania jakie poświęcisz. Z pewnością odzwierciedli się to w dochodach jakie będziesz uzyskiwał.

Niezależność we własnej firmie

Jeśli charakteryzujesz się takimi cechami jak determinacja, kreatywność, odwaga, pewność siebie, będziesz czuł się zdecydowanie lepiej prowadząc własną firmę i podążając w kierunku, który sobie wyznaczyłeś. W trakcie pracy na etacie będziesz czuł się nie do końca spełniony. Prowadząc własną firmę posiadasz pełną niezależność i wolność nie tylko finansową.

Sam decydujesz o wszystkim co się dzieje w biznesie oraz o swoich działaniach co stanowi motywację oraz powody, dlaczego warto prowadzić własną firmę. Pomimo nienormowanego czasu pracy i znacznie większej ilości godzin poświęcanych na pracę, masz możliwość zaplanowania zadań, działań związanych z pracą oraz wszelkich form wypoczynku tak jak to Tobie najbardziej odpowiada i w czasie, który ci najbardziej pasuje.

Będąc sam sobie szefem tak naprawdę wszystko zależy tylko od Ciebie. Jako właściciel masz pełną kontrolę również nad towarami czy usługami jakie oferujesz, a co najważniejsze nad ich jakością jaką świadczysz swoim klientom. To od niej zależy czy klient wróci by dokonać kolejnego zakupu u Ciebie, czy pójdzie następnym razem do konkurencji.

Własna działalność gospodarcza, własny biznes, czy warto?Foto:pxhere.com

Dodatkowym powodem, dlaczego warto byś prowadził własną działalność gospodarczą oraz atutem pracy dla siebie jest miejsce pracy. To Ty sam decydujesz o tym czy chcesz pracować z domu, kawiarni, we własnym biurze, a w wielu przypadkach z jakiego miejsca na świecie.

O ile pracując na etacie, taka możliwość nie istnieje i jesteś skazany na decyzję Twojego szefa, to w większości przypadków pracy dla siebie masz praktycznie nieograniczony wybór co do miejsca lub czasu pracy.

Będąc szefem to od Ciebie zależy kogo będziesz zatrudniał i z kim współpracował. Masz pełną możliwość wyboru i doboru odpowiednich ludzi do Twojego zespołu tak, by zarówno atmosfera jak również efekty finansowe generowane po przez Twoją firmę były zawsze optymalne.

Własna działalność gospodarcza to większe zarobki

Posiadając własną działalność masz możliwość pracować dla więcej niż jednego zleceniodawcy. Ta swoboda znacznie zwiększa Twoje możliwości zarobkowe. Własna działalność gospodarcza to lepszy standard życia.

Zaopatrzasz w ten sposób większą ilość kontrahentów we własne towary lub usługi. W przypadku modelu biznesu, który możesz skalować, nie ma górnej granicy zarobków Twojej firmy. Jest to często głównym powodem, dlaczego warto prowadzić własna działalność gospodarcza. To od Ciebie tak naprawdę zależy, ile chcesz zarabiać.

Im więcej pracy poświęcisz firmie, tym jej efekty będą bardziej zadawalające. W przypadku pracy na etacie niestety te limity są często ściśle kreślone i ciężko je przeskoczyć. W porównaniu pracy na etacie oraz prowadzenia własnej działalności gospodarczej, rozbieżność w zarobkach jest ogromna i w praktyce ciężka do sprecyzowania. To od właściciela przedsiębiorstwa, czyli tylko od Ciebie zależy, ile będziesz zarabiać.

W przypadku prowadzenia własnej działalności masz również większe obowiązki zarówno w stosunku do klienta jak również administracji rządowej, gdzie musisz dopełnić obowiązku naliczenia i zapłaty z tytułu podatku dochodowego, ubezpieczenia zdrowotnego, ubezpieczenia społecznego, ubezpieczenia chorobowego oraz funduszu pracy.

Dodatkowym plusem prowadzenia własnej firmy może okazać się możliwość odliczenia od podatku wielu przedmiotów, usług lub sprzętu

Pomimo zawiłości i ogromu obwarowań przepisów prawa przedsiębiorcy raczej nie uznają tego jako powodów, po przez który nie warto rozpoczynać własnej działalności gospodarczej. Aby uniknąć niepotrzebnych problemów z organami rządowymi najlepiej, abyś w takiej sytuacji skorzystał z pomocy księgowej.

Księgowa znając regulacje prawne rozliczania działalności gospodarczych, dokona rozliczenia Twojej spółki zgodnie z obowiązującym prawem. Dodatkowym plusem prowadzenia własnej firmy może okazać się możliwość odliczenia od podatku wielu przedmiotów, usług lub sprzętu co pozwoli Ci zmniejszyć podatek dochodowy.

Zarządzanie czasem zależne od Ciebie

W związku, iż to każdy sam jest „kowalem własnego losu” to również od Ciebie samego zależy, jak dane zadania wykonasz, a w szczególności w jakiej kolejności i które będą dla Ciebie priorytetem. To zdecydowanie lepsze położenie w porównaniu z osobami, które są zależne od swojego pracodawcy.

Możesz zaplanować cały dzień pracy dokładnie pod siebie, wliczając w to również przerwę na kawę z przyjacielem lub załatwienie osobistej sprawy.

O ile w początkowej fazie rozwoju Twojego przedsiębiorstwa będzie zdecydowanie ciężko znaleźć Ci chwilę czasu na urlop, to już w momencie, gdy zatrudniasz osoby bądź podwykonawców to od Ciebie będzie zależało, kiedy weźmiesz czas na wypoczynek i na jak długo.

Elastyczny czas pracy to jeden z głównych powodów zaraz po znacznie większych zarobkach, dla którego wiele osób decyduje się na prowadzenie własnej działalności. Da Ci to pełną swobodę co do charakteru pracy, jego miejsca oraz czasu w jakim chcesz ją wykonywać.

Prowadząc własną działalność masz pełny wpływ na to jak Twój czas zorganizujesz i zaplanujesz. Często stanowi jeden z głównych powodów, decydujący o prowadzeniu własnej działalności gospodarczej.

Własna działalność gospodarcza a motywacja z osiąganych celów

Motywacja w pracy dla siebie

Głównym motorem motywacyjnym w przypadku prowadzenia własnej działalności jest zdecydowanie satysfakcja z realizowanych oraz osiągniętych celów. Własna działalność gospodarcza również znacznie zwiększa naszą motywację do pracy. Fakt, że mając nad czymś kontrolę po przez zaprojektowanie, opakowanie a na końcu skuteczną sprzedaż buduje nasze morale.

Świadomość przydatności towaru lub usługi oraz końcowego efektu widząc uśmiechniętego i zadowolonego klienta najbardziej motywuje do działania. W praktyce aż połowa przedsiębiorców jest zadowolona z prowadzenia własnego biznesu, gdzie tylko około jedna czwarta osób pracujących na etacie może powiedzieć, iż jest szczęśliwa w pracy.

Daje to rzeczywisty obraz satysfakcji z wykonywanych zadań. Dodatkowym Twoim motywatorem w trakcie prowadzenia własnej działalności będzie pełna odpowiedzialność za działania, które będą należeć do Twoich obowiązków.

Mając świadomość, że tylko od Ciebie zależy, czy wykonasz daną czynność, co często bezpośrednio przekłada się na wysokość Twojego wynagrodzenia, nie pozostawi Ci miejsca na narzekanie czy zwlekanie z wykonaniem zadania. W przeciwnym razie będzie to często jednoznaczne z utratą klienta, a co za tym idzie i pogarszającą się sytuacją Twojego przedsiębiorstwa.

Podsumowanie

Można znaleźć zdecydowanie więcej powodów, dlaczego warto prowadzić własną działalność gospodarczą. Natomiast już w przypadku tylko tych kilku, jasno można sprecyzować, iż prowadzenie własnej działalność jest bardzo dobrym sposobem na połączenie pracy zarobkowej oraz swoich pasji.Zapisz się na Newsletter!

AutorUważasz artykuł za pomocny i wartościowy, dowiedziałeś się interesujących Cie oraz przydatnych informacji? Pomóż innym dotrzeć do wartościowej wiedzy, zostaw pod nim komentarz i podziel się nim ze swoimi przyjaciółmi i znajomymi. Dziękuję!

Oceń artykuł:

4.8/5 (27 głosów)
KrystianCześć! Jestem Krystian. Witaj na moim blogu! Od kilkunastu lat prowadzę własne firmy z dużym sukcesem. Postanowiłem więc podzielić się zdobytą praktyczną więdzą i pomóc rozkręcać biznes młodym i potrzebującym osobom prowadzącym własną działalność.
Więcej »

l