Jak zacząć sprzedawać na Amazon | Na czym to polega

Sprzedaż na Amazon to coraz popularniejsza forma zarabiania przez internet. O ile nie istnieje oficjalnie polska strona Amazon, to klienci mogą kupować z polskojęzycznej wersji niemieckiej strony. Sprzedaż na Amazon w niektórych krajach Europy odpowiada nawet za 50% całej sprzedaży online.

Coraz większa część sprzedawców przenosi się do sieci, co powoduje, że sprzedaż online dynamicznie się rozwija.

Jak sprzedawać na Amazon

Kupowanie oraz sprzedaż na Amazon cieszy się co raz większą popularnością również i w naszym kraju. Co prawda firma nie zdecydowała się jeszcze na otwarcie oficjalnej platformy sprzedaży dedykowanej na Polskę.

Niemniej zakupy można już z powodzeniem robić na stronie niemieckiej, która również posiada polską wersję językową. W zależności od danego towaru istnieje możliwość dostarczenia go również do Polski.

W Europie Amazon posiada oficjalne strony w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Włoszech oraz w Hiszpanii. Taki zasięg pozwala na wystawianie produktów na sprzedaż praktycznie w całej Europie. Dodatkowo należy tu zauważyć, że sprzedaż na Amazon potrafi generować nawet do 50% całości sprzedaży przez internet w danym kraju.

Przykładem są Niemcy. Biorąc pod uwagę samą Europę jest to rynek, którego wielkość sięga milionów aktywnych klientów. Jak widzisz siła Amazon na rynku jest potężna, a możliwość dotarcia do potencjalnych klientów jest zawężona do pracy z jednego konta.

Jak widzisz siła Amazon na rynku jest potężna, a możliwość dotarcia do potencjalnych klientów jest zawężona do pracy z jednego konta

Przy tak dużym rynku oraz zasobności portfela Europejczyków możliwość wygenerowania dużej sprzedaży jest wysoce prawdopodobna. Asortyment na platformie Amazon jaki możesz sprzedawać jest bardzo zróżnicowany.

Posiadając nawet niezbyt popularny produkt jest duże prawdopodobieństwo, że wystawiając go na sprzedaż na Amazonie uzyskasz przyzwoity wynik. Dzieje się tak ponieważ potencjał sprzedażowy Amazon jest ogromny. Do najbardziej dochodowych kategorii można zaliczyć elektronikę, artykuły sportowe jak również artykuły do domu czy ogrodu.

Jak założyć konto na Amazon

Do rejestracji i zweryfikowania konta na Amazon będziesz potrzebował kilku ważnych informacji. Podstawowymi wymaganymi danymi są ważna karta kredytowa jak również aktualny numer telefonu.

Jak sprzedawać na Amazon Foto:wikipedia.com

Kolejne to dane rejestracyjne firmy. Wymagany jest tu rodzaj działalności, data wpisania do rejestru oraz numer rejestracyjny firmy.

Podaj również dane kontaktowe osoby zarządzającej kontem. Wymagane są tu także dane dokumentu tożsamości. Może to być ważny dowód osobisty lub paszport. A także adres zamieszkania, którego potwierdzeniem może być wyciąg z konta bankowego lub rachunek za media.

W przypadku zarejestrowanej działalności gospodarczej Amazon może wymagać informacji o właścicielu firmy, osoby, która zarządza przedsiębiorstwem lub ma w nim co najmniej 20% udziałów. Po pozytywnej weryfikacji danych możesz przejść do sporządzania listy artykułów jakie będziesz sprzedawał na Amazon.

Sprzedaż na Amazon

Jedną z bardzo ważnych różnic z rodzimą platformą jest to, że Amazon nie dopuszcza sprzedaży tego samego produktu czy artykułu przez kilku sprzedawców. Wystawiając taki sam produkt narażamy się na blokadę ze strony platformy Amazon.

Mając już zweryfikowane i gotowe do sprzedaży konto możesz przejść do przygotowania samego artykułu do sprzedaży na Amazonie. Tak jak w każdym procesie sprzedaży tak również na Amazon każdy detal jest ważny.

Każdy klient podejmuje decyzję na podstawie innych czynników. Dlatego bardzo ważne jest przygotowanie artykułu do sprzedaży tak, aby klient zauważył korzyści jakie niesie Twój produkt. Wystawiając artykuł zwróć uwagę na każdy jego element. Czy to jest tytuł, opis, zdjęcie czy pozostałe elementy produktu, każdy element ma wpływ na konwersję i zakup właśnie u Ciebie.

Umiejętna sprzedaż za pośrednictwem Aamzon Foto:pxhere.com

Ważne jest tu, abyś posiadał wiedzę jak i znał techniki z dziedziny sprzedaży. Jak już wspomniałem ważne jest to w jaki sposób prezentujesz produkt. Nawet najlepszy produkt bez umiejętnej sprzedaży nie będzie się nigdy sprzedawał.

Jak znaleźć się na pierwszej stronie w Amazon

Same zaistnienie w górnej części wyszukiwania na stronie Amazon przypomina wyszukiwanie w Google. Posiadając gotowy artykuł na sprzedaż, chcąc znaleźć się na pierwszej stronie wyszukiwani, możesz wybrać jedną z dwóch ścieżek.

Pierwszą jest opłacenie reklamy. Stawki są bardzo różne w zależności od kategorii, produktu, wieku Twojej oferty jak i konkurencji. Na platformie Amazon jest on określony za pomocą wskaźnika ACoS (Average Cost of Sale) i jest podawany w %.

Oczywiście czym wskaźnik ten jest niższy to znaczy, że koszt reklamy jest niższy na dany produkt.

Stawki są bardzo różne w zależności od kategorii, produktu, wieku Twojej oferty jak i konkurencji

Drugą możliwością jest znalezienie się na stronie w sposób organiczny. Oczywiście jest to znacznie tańsza opcja natomiast liczy się tu między innymi jakość wymienionych powyżej czynników.

Jeśli Twoja oferta jest bardzo dobrze dopracowana to z czasem masz możliwość znalezienia się w top wynikach bez wykupowania reklamy. Nie ma tu też jednej złotej zasady, dlatego należy próbować i testować różne warianty elementów ogłoszenia.

Nie poprzestawaj na laurach, testuj nowe pomysły na sprzedaż, zmieniaj elementy ogłoszenia i przyglądaj się konwersji aż wybierzesz ten najskuteczniejszy sposób. Zawsze zmieniaj tylko jeden element w jednym czasie, abyś wiedział jak on oddziaływuje.

Usługa Fulfilment by Amazon (FBA)

Sama usługa Fulfilment by Amazon pozwala za korzystanie z magazynów firmy Amazon. Najprościej mówiąc polega to na tym, że wysyłasz do magazynu Amazona większą część produktów, które posiadasz na sprzedaż w odpowiednio oznakowany sposób. W momencie, gdy klient skorzysta z Twojej oferty, pracownicy Amazona automatycznie pakują i wysyłają Twój towar prosto do klienta.

Na czym polega usługa Fulfilment by Amazon Foto:amazon.pl

Jest to dużym ułatwieniem dla sprzedających. Korzystając z Fulfilment by Amazon nie musisz posiadać własnego magazynu oraz przy każdym zamówieniu poświęcać czas na wysyłkę. Z pewnością nie powinny być to artykuły odporne na uszkodzenia. Podstawowymi cechami jakimi powinny się charakteryzować to wysoka wartość, możliwie małe rozmiary jak również szerokie zastosowanie.

Istnieje natomiast szereg wytycznych jakie musi spełniać produkt, abyś mógł skorzystać z usługi Fulfilment by Amazon. Dodatkowo każdy produkt musi być dokładnie opisany i oznaczony.

Wszystkie te czynniki wpływają na wysokość kosztu jaki poniesiesz w przeliczeniu na dany produkt. A więc czym bardziej wartościowy i mniejszy produkt tym mniejszy koszt jednostkowy za korzystanie z magazynów Amazona.

Podsumowanie

Rozpoczynając przygodę ze sprzedażą na Amazonie pamiętaj, że bez spełnienia podstawowych zasad sprzedaży nie możesz liczyć na duży zarobek. Tak jak na wielu innych platformach, również i tu jest duża konkurencja. Będąc przeciętnym sprzedawcą nie osiągniesz sukcesu. Bądź cierpliwy i konsekwentny w działaniu, testuj i cały czas się ucz.Zapisz się na Newsletter!

AutorUważasz artykuł za pomocny i wartościowy, dowiedziałeś się interesujących Cie oraz przydatnych informacji? Pomóż innym dotrzeć do wartościowej wiedzy, zostaw pod nim komentarz i podziel się nim ze swoimi przyjaciółmi i znajomymi. Dziękuję!

Oceń artykuł:

4.6/5 (27 głosów)

KrystianCześć! Jestem Krystian. Witaj na moim blogu! Od kilkunastu lat prowadzę własne firmy z dużym sukcesem. Postanowiłem więc podzielić się zdobytą praktyczną więdzą i pomóc rozkręcać biznes młodym i potrzebującym osobom prowadzącym własną działalność.
Więcej »

l