24 najciekawsze pomysły na biznes z niskim kapitałem

Pomysł na biznes powinien powstać w oparciu o Twoje zainteresowania, szczególnie w przypadku, gdy będzie to Twoja pierwsza przygoda z pracą na własny rachunek. Pierwszym takim krokiem, gdy już będziesz miał pomysł na firmę jest napisanie biznesplanu, aby mieć dokładne pojęcie czy Twoja wizja sukcesu ma odzwierciedlenie w rzeczywistości i jest możliwa do stworzenia.

O tym kiedy należy napisać oraz jak napisać biznes plan pisałem w jednym z artykułów, który znajdziesz wpisując interesujące Cie hasło w wyszukiwarce strony.

Mając już dokładny plan rozwoju Twojej firmy możesz przejść do jego realizacji, pozyskania środków na start, organizacji miejsca do pracy oraz zgłoszenia w urzędach chęci rozpoczęciu działalności gospodarczej.

Pomysł na biznes | O czym warto pamiętać

W większości przypadków początkujących przedsiębiorców będzie to działalność jednoosobowa choć oczywiście wszystko zależy od branży, specyfiki działalności oraz konkretnego pomysłu na biznes. Formy działalności oraz ich wady i zalety opisałem dla Ciebie w artykule rodzaje działalności gospodarczej.

Poniższe zestawienie pomysłów na biznes powstało w oparciu o moje własne doświadczenia oraz wiedzę i jest tylko moją własną oceną oraz nie jest poradą w świetle prawa.

Natomiast jestem przekonany, że wielu z Was znajdzie w nich inspirację na swój własny wymarzony pomysł na firmę i w przyszłości z powodzeniem go zrealizuje.

Wybrane pomysły na biznes


Agroturystyka

Masz domek na wsi, w przepięknej malowniczej okolicy? To dlaczego nie zamienić go w agroturystykę. Ten pomysł na biznes wymaga odpowiedniego położenia nieruchomości, którą chcesz zaadoptować na biznes agroturystyczny. Coraz więcej osób mając chwilę wolnego czasu wyjeżdża z zatłoczonych miast na wieś, by tam odpocząć.

Coraz więcej osób mając chwilę wolnego czasu wyjeżdża z zatłoczonych miast na wieś, by tam odpocząć

Oczywiście pomysł na działalność w agroturystyce wymaga stworzenia odpowiedniego biznesplanu oraz jego właściwej realizacji. Wypoczynek w gospodarstwach agroturystycznych cieszy się coraz większą popularnością, więc może warto rozważyć ten pomysł na własny firmę.

Mechanik samochodowy

Dobrego mechanika samochodowego jest bardzo ciężko znaleźć. Natomiast każdy posiadacz auta potrzebuje jego usług. Tak właśnie rodzi się pomysł na biznes w postaci zakładu mechaniki samochodowej.

Jeśli posiadasz zamiłowanie do motoryzacji te zajęcie może pomóc Ci zrealizować własne pasje jednocześnie zarabiając na życie.

Wykonując usługi naprawcze solidnie i sumiennie, będziesz w stanie bardzo szybko zdobyć zaufanie klientów a to przełoży się na większą ilość zleceń. Ten pomysł na biznes można również łatwo powiększać.

Uprawa ekologicznych warzyw i ziół

Coraz więcej osób zwraca uwagę na to co je i stara odżywiać się zdrowo. Można powiedzieć, że panuje swego rodzaju moda na zdrowe odżywianie. Uprawa ekologicznych warzyw i ziół może okazać się dobrym pomysłem na biznes.

Zarówno świeże jak i suszone warzywa i zioła, jeśli pochodzą z ekologicznej uprawy z dala od przemysłu i innych zanieczyszczeń to z pewnością znajdziesz szybko nabywców. Co prawda wymaga to pola pod uprawę, ale jeśli jesteś w jego posiadaniu, bądź masz możliwość zakupu może warto ten pomysł na biznes wziąć pod uwagę.

Pomysł na działalność gospodarcząFoto:pxhere.com

Ekologiczne kosmetyki

Własnoręczne wyroby kosmetyczne? Dlaczego nie. Wiele osób jest zainteresowanych kupnem niszowych kosmetyków wyrabianych ręcznie. Na początku realizując to możesz zacząć od jednego, dwóch produktów i z czasem zwiększać ich liczbę.

Wiele osób jest zainteresowanych kupnem niszowych kosmetyków wyrabianych ręcznie

W ten sposób dowiesz się o tym, które z Twoich produktów warto ulepszać, a które należy całkowicie zmienić. Dodatkową zaletą tego pomysłu na biznes jest możliwość zwiększania ilości sztuk, które będziesz produkować. Z czasem możesz mieć szanse na rozwinięcie całkiem pokaźnej firmy. Oczywiście, jeśli Twoje produkty będą wysokiej jakości i w dostępnej cenie.

Zajęcia kreatywne dla dzieci

Rodzice bardzo dbają o swoje pociechy i chcą, aby się one rozwijały jak najlepiej. W tym pomyśle na biznes bardzo ważnym będzie nie tylko umiejętność pracy z dziećmi, ale również stworzenie planu z kreatywnymi zajęciami, które pomogą dzieciom rozwijać się i poznawać świat w ciekawy sposób.

Dlatego też, jeśli lubisz pracę z dziećmi ten pomysł na firmę może okazać się doskonałym wyborem, aby połączyć pasję z własną firmą.

Wynajem samochodów

Wynajem aut jest coraz bardziej popularny. Zarówno na imprezy okolicznościowe jak śluby, wieczory panieńskie, komunie, ale również w momencie, gdy potrzebujesz w firmie dodatkowego samochodu by coś na przykład przewieść lub masz własny w naprawie.

Te zajęcie zdobywa coraz większe uznanie. Jest też znacznie tańszym rozwiązaniem dla kogoś kto potrzebuje auta raz na jakiś czas a to rodzi potrzebę firm z autami na wynajem.

Pomysł na własny biznes jako projektant


Projektowanie wnętrz, ogrodów

Jako Polacy bardzo dbamy o wygląd naszego otoczenia, choć nie zawsze mamy na to czas czy do tego smykałkę. I tu z pomocą może przyjść osoba, która posiada taką wiedzę i umiejętności.

Ten pomysł na biznes oczywiście wymaga od Ciebie sporej wiedzy i wyczucia zarówno estetyki i różnych styli jak również umiejętności w łączeniu różnych materiałów oraz elementów w tym celu wykorzystywanych.

Natomiast zauważ, że zapotrzebowanie na tego typu usługi stale rośnie a czym lepszy będziesz w tej profesji na tym większe wynagrodzenie możesz liczyć. Ludzie są skłonni wydać naprawdę spore kwoty, jeśli będziesz potrafił stworzyć im otoczenie, w którym poczują się wyjątkowo.

Kompleksowa obsługa czyszczenia i detailingu samochodów

Ciekawym wciąż pomysłem na działalność może okazać się kompleksowe czyszczenie auta wraz z detailingiem. Świadczenie tego typu usług nie wymaga bardzo dużych inwestycji, natomiast niezbędna jest w tym przypadku profesjonalna wiedza.

Ten pomysł na biznes może okazać się tym bardziej dochodowy, jeśli powierzone Tobie zlecenia będą wykonywane solidnie. Istnieje również możliwość rozbudowy tego pomysłu na biznes zatrudniając i przeszkalając nowych pracowników.

Inteligentny dom

Coraz bardziej popularne stają się systemy automatyzacji w domach i mieszkaniach. Ten pomysł na firmę tym bardziej teraz może być uzasadniony ze względu na coraz tańsze urządzenia do tego wykorzystywane. W dobie Internetu wiele osób ceni sobie wygodę jak również chce mieć pieczę nad tym co się dzieje, gdy nie ma jej w domu.

Automatyzacja urządzeń elektronicznych w domu takich np. światło, ogrzewanie, alarm czy podgląd na żywo przez kamery co się dzieje w domu z pozycji telefonu może okazać się ciekawym pomysłem na biznes w szczególności, jeśli Twoje hobby ma bardzo dużo wspólnego z tą branżą.

Wiele osób decyduje się na tego typu urządzenia, ponieważ ceni sobie wygodę oraz może w ten sposób zaoszczędzić. Dlatego sądzę, że warto się tym pomysłem zainteresować.

Fotograf na zamówienie

Jeśli fotografia jest Twoją pasją to ten pomysł na biznes może być dla Ciebie. Sam sprzęt fotograficzny dobrej klasy można nabyć już w całkiem przystępnych cenach. Szczególnie ważne jest byś posiadał odpowiednie umiejętności, które sprawią, że zrobione przez Ciebie zdjęcia zachwycą klienta.

Ale tego też można się nauczyć korzystając z książek lub kursów online. Wynajęcie fotografa może wiązać się nawet z kwotą 3000 złotych, co sprawia, że ten pomysł na firmę może być całkiem dobrym sposobem na życie osób pasjonujących się fotografią.

Dedykowane wycieczki

Przewodnik turystyczny jako pomysł na biznes? Dlaczego nie. Jeśli lubisz turystykę, jest ona Twoją pasją i mógłbyś to robić z zaangażowaniem to może być to Twój wymarzony pomysł na biznes i jednocześnie aktywne spędzanie czasu.

Możesz również wyspecjalizować się i stworzyć całą atrakcję składającą się z kilku wyjść

Możesz również wyspecjalizować się i stworzyć całą atrakcję składającą się z kilku wyjść, zwiedzania, pokazów ciekawych rzeczy, miejsc czy wystąpień artystycznych.

Taki pakiet na spędzenie kilku dni mając gotowy plan może okazać się naprawdę ciekawym pomysłem na biznes. Szczególnie dla zorganizowanych grup takich jak wycieczki firmowe czy szkolne.

Podnajem mieszkań

Kolejnym pomysłem na biznes może okazać się podnajem nieruchomości. Jest kilka możliwości. Jedną z nich jako pomysł na działalność może być wynajmowanie całego mieszkania i odnajmowanie krótkoterminowe na Airbnb czy Booking lub długoterminowe na pokoje.

Alternatywa dla plastikowych rurek, sztućców itd.

W związku z wprowadzeniem zakazu przez EU używania od 2021 roku słomek i innych plastikowych jednorazówek pojawiło się miejsce na nowy pomysł na biznes. Wiele restauracji, barów szybkiej obsługi oraz lokali fast food jak również sklepów zużywa niesamowite ilości tego typu plastików.

Z dniem wejścia w życie w 2021 roku będą musiały zaprzestać jego używania oraz sprzedaży i zastąpić je wykonanymi z materiałów biodegradowalnych bądź wielokrotnego użytku.

Jeśli wiesz czym lub w jaki sposób można zastąpić szeroko pojęte opakowania jednorazowe jednocześnie przyczyniając się do ochrony środowiska może warto go rozważyć.

Gastronomia, kawiarnia

Trafnym pomysłem na biznes może okazać lokal gastronomiczny bądź kawiarnia, ale taki ze zdrową żywnością. Wiele osób coraz bardziej ceni sobie rzeczy jak najmniej przetworzone oraz te ekologiczne. Podobnie jak inne pomysły dbające o zdrowie, tak również ten pomysł na biznes może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Prowadząc restaurację lub kawiarnię ze zdrowym jedzeniem możesz również świadczyć usługi dowozu gotowych posiłków pod podany adres a nawet na z góry zaplanowaną godzinę dla stałych klientów.

Szkolenia jako pomysł na biznes


Organizacja imprez firmowych, szkoleń, spotkań

Ten pomysł na własną działalność wymaga umiejętności dobrej organizacji wielu spraw jednocześnie. Jeśli wiesz z doświadczenia, że zawsze w takich momentach dobrze sobie radzisz to organizowanie tego typu wydarzeń może być dla ciekawym pomysłem na biznes.

Oczywiście dobrze jest się wyspecjalizować w jednym typie wydarzeń i być w tym najlepszym. Wtedy będziesz skutecznie mógł konkurować z innym firmami działającymi już na rynku.

Przedsiębiorstwa często potrzebują tego typu firm, które zajmą się całą organizacją imprezy od A do Z.

Instruktor jazda na nartach, pływania, nurkowania

Jesteś zapalonym narciarzem, nurkiem lub uwielbiasz pływać i się na tym znasz? Może warto przekuć to w pomysł na biznes i go zrealizować. Wiele osób ma chęć bądź pasję i chce je rozwijać, ale nie zawsze ma taką możliwość. Jeśli z powodzeniem wygrywałeś zawody w Twojej miejscowości i masz talent w tego typu sportach warto się zastanowić, to może być całkiem ciekawy sposób na życie i zarabianie.

Zarządzanie mieszkaniami

Kolejny pomysł na biznes w tej branży to świadczenie usług związanych z samym wynajmem, czyli pomoc w znalezieniu najemców, sprzątanie, drobne naprawy związane z użytkowaniem mieszkań. Każdy taki pomysł na własną firmę należy wcześniej sprawdzić, czy w Twojej okolicy jest na niego wystarczające zapotrzebowanie lub czy nie ma już zbyt dużej konkurencji.

Każdy taki pomysł na biznes należy wcześniej sprawdzić

Pomysł na biznes pod obcą marką


Franczyza

Nie przychodzi Ci żaden pomysł na firmę, nie masz zainteresowań, które możesz przekuć w biznes? Wyjściem może okazać się franczyza. Tu nie musisz mieć pomysłu na własny firmę, ponieważ korzystasz z gotowego pomysłu już działającego na rynku.

Takim pomysłem na biznes franczyzowy może być na przykład „Żabka” czy agencja nieruchomości „Freedom” jak również kilkaset innych sklepów, kawiarni, pizzerii itd. działających w Polsce.

Franczyzodawca oferuje Ci pełen pakiet startowy pod skrzydłami znanej marki z dopracowanym modelem biznesowym. W tym pomyśle na biznes nie masz bezpośredniego wpływu na zmianę w działalności, marketing, wyglądu itd., ale od samego początku Twoje usługi działają pod rozpoznawalnym szyldem co powoduje, większe szanse na powodzenie.

Opiekunka do dzieci

Decydując się na pomysł na biznes jako opiekunka do dzieci z pewnością musisz się wykazać sporą umiejętnością pracy z dziećmi i cierpliwością. Natomiast prawdą jest, że z roku na rok wzrasta liczba osób zainteresowanych tą usługą.

Co prawda ten pomysł na biznes może okazać się trudny do skalowania to, jeśli chcesz być osobą niezależną z możliwością dostosowania godzin pracy do twoich potrzeb to może warto się nad nim zastanowić.

Własny browar

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się piwo z małych lokalnych browarów. Jeśli jest to Twoim hobby i potrafisz zrobić oryginalny oraz niepowtarzalny smak piwa to ten pomysł na biznes może być dochodowym rozwiązaniem.

Warzenie piwa jako pomysł na biznesFoto:pxhere.com

Jeśli rzeczywiście będziesz potrafił zaskoczyć smakiem to z powodzeniem powinieneś znaleźć sklepy i lokale, które zechcą mieć Twoje piwo w swoim asortymencie. W parze z tym pomysłem na biznes może okazać się otwarcie pubu lub piwiarni, gdzie osoby lubiące poznawać nowe smaki trunków staną się Twoimi częstymi gośćmi.

Pomysł na biznes w zdrowym stylu


Zdrowa jakość życia

Wśród naszego społeczeństwa coraz większą popularnością cieszą się usługi takie jak trener personalny, usługi cateringowe ze spersonalizowaną pod klienta dietą czy kluby fitness i grupy ćwiczące na świeżym powietrzu. Ten pomysł na firmę polega na tym, aby być jak najbliżej klienta.

Zarówno trener personalny, który ćwiczy bezpośrednio z jedną osobą bądź maksymalnie kilkuosobową grupą może poświęcić każdemu większą uwagę co przekłada się na jakość usługi.

Podobnie jest z dietą, która jest stworzona dla konkretnej osoby według jej potrzeb. Te pomysły na biznes, które mają za zadanie pomóc zadbać o lepszą jakość życia klienta są szczególnie warte polecenia. Choć należy pamiętać, że to w jaki sposób dany pomysł będziemy rozwijać ma największe znaczenie w osiągnięciu sukcesu.

Sprzątanie

Wiele osób coraz więcej czasu poświęca na pracę oraz inne obowiązki i z chęcią zatrudni osobę, która pod ich nieobecność posprząta jej dom lub mieszkanie. Ten pomysł na biznes cieszy się coraz większym zapotrzebowaniem. Wykonując swoją pracę dobrze i sumiennie możesz liczyć na coraz więcej pracy z polecenia i zacząć zatrudniać kolejne osoby. W ten sposób masz możliwość rozwinięcia całkiem sporej firmy.

Salon piękności, fryzjerski, masażu

Polacy z roku na rok coraz więcej wydają na usługi poprawiające wygląd oraz samopoczucie. Taka sytuacja sprawia, że otwarcie salonu z jedną z tych usług może okazać się dobrym pomysłem na biznes. Oczywiście jeśli nie posiadasz dużego budżetu na rozwój tego pomysłu, możesz na początku świadczyć te usługi z dojazdem do klienta.

Polacy z roku na rok coraz więcej wydają na usługi poprawiające wygląd oraz samopoczucie

Takie wyjście pomoże zaoszczędzić klientowi sporo czasu na dojazdy a Tobie na opłatach za najem lokalu. Natomiast w przypadku chęci rozbudowy tego pomysłu na biznes będziesz potrzebował własnego lokal w dobrym miejscu, aby móc stworzyć dodatkowe miejsca do obsługi.

Wykończenia wnętrz

Wykończenia wnętrz to od lat jeden z dobrze płatnych biznesów co powoduje również, że jest to dobry pomysł na biznes. W Polsce nadal jest duże zapotrzebowanie na domy i mieszkania co sprawia, że potrzebne są również firmy wykonujące remonty. Zarówno starsze budownictwo jak również świeżo wybudowane wymaga wykończenia wnętrz według wymagań właścicieli.

Bardzo duże zapotrzebowanie na wykończenia wnętrz powoduje, że ceny na tego typu usługi rosną a wejście w tą branże okazuje się bardzo dobrym pomysłem na biznes i dochodową działalnością. Jeśli jesteś dobrym fachowcem to może warto spróbować sił w pracy na swoim.

Od czego zacząć mając już pomysł na biznes

Pamiętaj, że każdy z tych pomysłów na firmę wymaga bycia naprawdę dobrym w tym co chce się robić w przeciwnym razie nawet najlepsze pomysły na biznes okażą się klapą, gdy nie będziesz potrafił tego pomysłu zrealizować. Tak naprawdę praktycznie każde nasze hobby może być doskonałym pomysłem na własną działalność.

Pierwszym krokiem jaki należy zrobić jest sporządzenie analizy wstępnej Twojego pomysłu na biznes. Jest to niezmiernie ważny etap, w którym się dowiesz czy Twój pomysł ma jakiekolwiek szanse na realizację.

Kolejny krok to sporządzenie solidnego biznesplanu. O tym jak sporządzić taki biznes plan napisałem obszerny artykuł, który znajdziesz w podanym linku.

Jest to tym bardziej ważny krok, ponieważ właśnie podczas etapu biznes planu dowiesz się czy Twój pomysł ma szanse na powodzenie. To niezmiernie ważny i konieczny etap przy rozpoczynaniu każdego biznesu. W przeciwnym razie ryzykujesz niepowodzeniem, ale co ważniejsze to utratą wszystkich środków jakie masz zamiar zainwestować.

Podsumowanie

W powodzeniu w biznesie głównym czynnikiem wpływającym na jego sukces jest sposób jego realizacji. Więcej na temat jak rozkręcić biznes dowiesz się z innych artykułów na moim blogu w zakładce baza wiedzy. Zapraszam Cię również do przeczytania artykułów na temat praca przez internet oraz praca w domu, gdzie możesz znaleźć inne pomysły na biznes, które mogą Cię zainspirować.Zapisz się na Newsletter!

AutorUważasz artykuł za pomocny i wartościowy, dowiedziałeś się interesujących Cie oraz przydatnych informacji? Pomóż innym dotrzeć do wartościowej wiedzy, zostaw pod nim komentarz i podziel się nim ze swoimi przyjaciółmi i znajomymi. Dziękuję!

Oceń artykuł:

4.8/5 (69 głosów)

Autor Alhar
13 listopada 2019

Warto tez pamiętać, że ważne aby odróżnić się od wszystkich z naszej branży aby nie zginąć w tłumie np. takich samych firm remontowych. Mając do wyboru 20 firm oferujących remont łazienki z pewnością zwrócimy uwagę na tę, która reklamuje się, że wykonuje kompleksowe remonty łazienek w 7 dni.

OdpowiedzAutor Kuba
07 stycznia 2019

Ale wszystko zależy od tego kto i co potrzebuje i co lubi. Jak na przykład jestem mechanikiem samochodowymi ten pomysł na biznes odpowiada mi najbardziej.

OdpowiedzKrystianCześć! Jestem Krystian. Witaj na moim blogu! Od kilkunastu lat prowadzę własne firmy z dużym sukcesem. Postanowiłem więc podzielić się zdobytą praktyczną więdzą i pomóc rozkręcać biznes młodym i potrzebującym osobom prowadzącym własną działalność.
Więcej »

l