Jak zweryfikować biznes franczyzowy | Konkretny przykład

Rozpoczynając własną przygodę z biznesem franczyzowym dobrze jest, abyś się wcześniej upewnił czy dana marka spełnia Twoje oczekiwania. Każda franczyza posiada inne zasady i reguły. Bardzo ważne jest, abyś przed wyborem właściwej franczyzy przeprowadził dobrze analizę i wybrał odpowiednią firmę.

W tym artykule postaram się pokazać Tobie jak powinny wyglądać takie badanie oraz poszczególne jego części krok po kroku. Przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze jest, abyś dokładnie zapoznał się z umową franczyzową oraz ze wszystkimi dostępnymi dokumentami. A więc przejdźmy teraz do poszczególnych tematów, o których powinieneś pamiętać.

Jak sprawdzić możliwości franczyzy


Jak ocenić wybraną franczyzę

Najważniejszą rzeczą jaką powinieneś zrobić zanim podpiszesz umowę i zaczniesz współpracę to zrozumienie zasady działania biznesu, w który chcesz zainwestować. Musisz zebrać tyle informacji, ile jest to możliwe tak, abyś miał pełny obraz franczyzy, którą jesteś zainteresowany.

Kluczowe jest, abyś dowiedział się co jest podstawową działalnością, ile zarabia na siebie biznes oraz jaki jest jego plan rozwoju. Dowiedz się, co jest wyjątkowego w tym biznesie, co odróżnia go od innych z tej samej branży. Dlaczego uważasz, że jego produkty są wyjątkowe, lepsze od konkurencji?

Takie podejście pozwoli Ci na wybranie tylko takiej firmy, która ma największe szanse na rozwój w przyszłości.

Kluczowe jest, abyś dowiedział się co jest podstawową działalnością, ile zarabia na siebie biznes oraz jaki jest jego plan rozwoju

Jeśli już będziesz miał wybraną firmę warto również zadać kilka ważnych pytań podczas rozmowy z przedstawicielem lub właścicielem biznesu.

Jakie pytania zadać wybierając franczyzę

Dowiedz się jak sprawdzić możliwości franczyzyFoto:pxhere.com

Poza oceną samego biznesu powinieneś zadać jeszcze kilka ważnych pytań franczyzodawcy. Poniżej przedstawiam Ci te pytania, na które powinieneś znać odpowiedz.

Jakie są szacunki zarobków i w jaki sposób zostały one wyliczone

Franczyzodawcy bardzo często podają kwotę zarobku na jaką możesz liczyć. Natomiast te kwoty nie zawsze są takie same w każdym miejscu prowadzenia biznesu i mogą być zawyżone. Często może to być spowodowane tym, że franczyzodawca posiada kilka dużych jednostek.

Wtedy średnia na daną jednostkę będzie wyższa. W takiej sytuacji możesz poprosić o bardziej szczegółowe dane z poszczególnych punktów handlowych. Możesz również porównać otoczenie. Jeśli np. sklep o dużych dochodach jest usytuowany na dużym osiedlu i nie ma w pobliżu konkurencji to będzie miał zawsze wyższe przychody niż przeciętnie.

Poproś o zestawienie dwóch różnych jednostek i porównaj ich wyniki oraz lokalizację. Pamiętaj również o tym, aby pytać o wynik końcowy, zysk z działalność, a nie tylko przychód. Ponieważ od niego należy jeszcze odliczyć wszystkie koszty, podatki i opłaty.

Jak długo prowadzona jest już franczyza

Oczywiście długi czas na rynku nie gwarantuje sukcesu. Natomiast często jest to związane z nabywaniem doświadczenia i umiejętności. A więc jeśli dany biznes jest już kilka, kilkanaście lat na rynku i się rozwija, wtedy jest duże prawdopodobieństwo, że model biznesowy jest dopracowany i skuteczny.

W przypadku nowych przedsiębiorstw te szanse są znacznie mniejsze

Z pewnością zwiększy to szanse na powodzenie we współpracy. W przypadku nowych przedsiębiorstw te szanse są znacznie mniejsze.

Istnieje duże ryzyko, że biznes może się nie udać. Dodatkowo możesz zwrócić uwagę na osoby zarządzające biznesem. Jakie mają doświadczenie, czy mają za sobą już sukcesy w rozwijaniu i prowadzeniu wcześniejszych działalności gospodarczych.

Jakie szkolenia franczyzodawca oferuje

Bardzo często jest tak, że prowadząc tego typu firmę masz możliwość korzystania z różnego rodzaju szkoleń, które franczyzodawca oferuje.

Szczególnie w początkowej części rozwoju Twojego biznesu. Natomiast zwróć uwagę na ilość tych szkoleń, jak one wyglądają oraz czego one będą dotyczyć.

Będąc początkującym przedsiębiorcą, tego typu szkolenia mogą bardzo Ci pomóc zrozumieć zasady jakie obowiązują prowadząc franczyzę. Upewnij się czy oferowane szkolenia są bezpłatne lub należy za nie dodatkowo zapłacić i jakie są ich koszty.

Sprawdź możliwości franczyzyFoto:pxhere.com

Jakie są zasady, reguły i ograniczenia franczyzy

Prowadząc biznes franczyzowy działasz pod obcą marką. Każdy franczyzodawca ma swoje własne zasady. Takie obostrzenia są po części potrzebne, aby była zachowana jednolitość w danej marce.

Dzięki temu klienci wiedzą na co mogą liczyć korzystając z usług danej firmy. Dobrze będzie, abyś zapoznał się ze wszystkimi prawami i obowiązkami panującymi u franczyzodawcy.

Mając pełen obraz będziesz wiedział, ile masz swobody i na ile jesteś w stanie wprowadzić swoje pomysły do firmy. Może być również tak, że pewnych produktów lub usług w Twoim regionie nie będziesz mógł oferować. Dowiedz się wszystkiego o nowym biznesie.

Jaka jest pomoc w działaniach marketingowych

Marka, pod którą działasz powinna być spójna i jednolita. To znaczy, że klient powinien mieć jasny obraz, jakie produkty firma oferuje i czego może się spodziewać po firmie. Dlatego też działania marketingowe powinny być prowadzone przez jeden dział. Firmy franczyzowe oferują markę, nie zawsze oferują kompletny pakiet marketingowy.

Często marketing jest świadczony na poziomie całego kraju lub regionu, natomiast działania lokalne takie jak np. ulotki muszą być wykonywane przez franczyzobiorcę.

Dodatkowo część działań marketingowych może nie być wliczona w prowizję od sprzedaży lub stałą opłatę, którą będziesz płacił. Sprawdź to dokładne, abyś miał pewność.

Umiejętność rozwiązywania problemów

Dobre relacje z franczyzodawcą będą podstawą podczas współpracy. Zadając powyższe pytania, uzyskujesz jeszcze jedną ważną informacje. Zbytnie unikanie od odpowiedzi franczyzodawcy, może świadczyć o próbie ukrycia niewygodnych informacji. Może on też po prostu chronić tajemnicy swojego biznesu.

Dobre relacje z franczyzodawcą będą podstawą podczas współpracy

Zadając takie pytania, zobaczysz również na ile pomocny jest franczyzodawca. Czy pomoże Ci, w zrozumieniu biznesu i charakteru współpracy. Oczywiście niechęć do powiedzenia wszystkiego, nie musi koniecznie świadczyć, że coś ukrywa. Może być to po prostu tajemnicą biznesową.

Zapytaj o opinie innych

Nie poprzestań na rozmowie tylko z franczyzodawcą. Pamiętaj o tym, aby dobrze przeszukać Internet w poszukiwaniu wszelkich opinii i informacji dostępnych na ten temat. Dodatkowo, jeśli masz taką możliwość skontaktuj się i porozmawiaj z osobami, które już taką franczyzę prowadzą w innej lokalizacji lub miejscowości.

O kontakt do nich możesz również spytać franczyzodawcę. Polecał bym jednak o znalezienie ich na własną rękę i po prostu odwiedzenie ich lub rozmowę telefoniczną. Dobrze również, abyś sprawdził dokumenty jakie przedstawia Ci franczyzodawca.

Porównaj informacje, które od niego otrzymałeś z informacjami pozyskanymi na własną rękę i sprawdź ich spójność. Franczyzodawcy mogą nie chcieć podawać zbyt wielu informacji na temat działania biznesu, szczególnie na początku rozmowy. Staraj się unikać bardzo sprecyzowanych pytań.

Jakich błędów unikać

Podejmuj przemyślane decyzje

Rozpoczynając jakikolwiek biznes, a szczególnie ten franczyzowy pamiętaj o tym, aby wszystkie decyzje były staranie przemyślane. Każdą z nich zanim podejmiesz, powinieneś poprzeć faktami.

Jak również informacjami pozyskanymi po przez wcześniejsze badanie. Jeśli nie masz pewności co do danej działalności, lepiej dać sobie więcej czasu na głębszą analizę lub po prostu nie rozpoczynać tego typu biznes.

Nigdy nie podejmuj również decyzji pod wpływem emocji. To najgorsze co możesz zrobić. Takie decyzje z góry są skazane na niepowodzenie. Badania tego typu są czasochłonne. Natomiast pomogą Ci się ustrzec od utraty czasu i co najważniejsze również pieniędzy. Bądź cierpliwy i zdeterminowany.

Jeśli nie masz pewności co do danej działalności, lepiej dać sobie więcej czasu na głębszą analizę

Zdobycie każdej następnej informacji będzie wymagało od Ciebie wysiłku oraz zaangażowania. W sytuacji, gdy będziesz widział, że ktoś nalega abyś podpisał umowę, nie ulegaj presji. Otwarcie powiedz, że potrzebujesz więcej czasu na podjęcie decyzji i przeanalizuj jeszcze raz czy na pewno warto w to wejść.

Podejmuj niezależne decyzje

W trakcie badań będziesz rozmawiał z wieloma osobami oraz czytał wiele opinii. W momencie podejmowania decyzji powinieneś na to spojrzeć obiektywnie. Przede wszystkim kieruj się danymi i informacjami, które są zweryfikowane.

Nie wszyscy zawsze mają rację, mogą Ci odradzać lub doradzać, ale decyzja, którą zamierzasz podjąć powinna być Twoja.

Postaraj się spojrzeć na ten biznes z boku. Podejdź do całej sytuacji w sposób realistyczny i nie daj się ponieść emocjom. Są one najgorszym doradcą. Czasami lepszą decyzją jest nie inwestować, niż zainwestować i stracić.

Wybierz franczyzę odpowiednią dla Ciebie

Prowadząc jakąkolwiek firmę, ważne jest, abyś robił to co lubisz. Największe sukcesy w biznesie osiągają Ci, którzy robią to z pasji. Z pewnością spotkasz się z taką franczyzą, która będzie super okazją, a którą nie do końca będziesz rozumiał bądź czuł. Znajdź tą właściwą, taką która pasuje Tobie najbardziej. Kieruj się tym co w pełni odpowiada Tobie.

Podsumowanie

Rozpoczęcie Twojego biznesu franczyzowego będzie ważną decyzją z kilku powodów. Pierwszym jest sam fakt prowadzenia działalność gospodarczej. Wiąże się to ze znacznie większą odpowiedzialnością zarówno wobec Ciebie jak również osób, które będziesz zatrudniał.

Kolejnym powodem w przypadku biznesu franczyzowego jest Twoje zobowiązanie po przez umowę z franczyzodawcą. W takim przypadku masz obowiązek przestrzegać wszystkich praw i reguł zawartych w umowie.

Dodatkowo umowy tego typu podpiszesz na dłuższy okres, z reguły kilka lat. Dlatego też tak ważne jest, aby Twoja decyzja o współpracy była przemyślana i poparta solidną analizą. W ten sposób zwiększysz szanse na powodzenie Twojego biznesu.Zapisz się na Newsletter!

AutorUważasz artykuł za pomocny i wartościowy, dowiedziałeś się interesujących Cie oraz przydatnych informacji? Pomóż innym dotrzeć do wartościowej wiedzy, zostaw pod nim komentarz i podziel się nim ze swoimi przyjaciółmi i znajomymi. Dziękuję!

Oceń artykuł:

4.7/5 (38 głosów)

KrystianCześć! Jestem Krystian. Witaj na moim blogu! Od kilkunastu lat prowadzę własne firmy z dużym sukcesem. Postanowiłem więc podzielić się zdobytą praktyczną więdzą i pomóc rozkręcać biznes młodym i potrzebującym osobom prowadzącym własną działalność.
Więcej »

l